Zmiana opon z zimowych na letnie - 10.03.2015

Zmiana opon z zimowych na letnie

Właściwie nie ma w kalendarzu czegoś takiego jak idealny termin na wymianę opon. Jest to kwestia dotykająca zarówno sezonu letniego jak i zimowego. Co do opon zimowych – ogólną zasadą jest to, że powinno się ich używać tak długo jak występują minusowe temperatury.

Nie warto zmieniać opon zimowych na opony letnie gdy w dzień są plusowe temperatury, a w nocy pojawiają się jeszcze przymrozki. Dlaczego? Ponieważ, mimo że w dzień zimowka będzie miała niedobre warunki do pracy to w nocy przy minusie poradzi sobie lepiej niż opona letnia.

Kiedy wymienić opony?

Najpewniejszy moment, to taki w którym przez całą dobę występują plusowe temperatury. Wskazówką jest także najcieplejszy moment w ciągu dnia, tj. jeżeli słupek rtęci będzie pokazywał ponad 15 stopni to oznacza, że można śmiało zrzucić opony zimowe i zamienić je letnimi.

Dlaczego należy je zmienić?

Opony zimowe są wykonane z miękkiej gumy, przez to zachowują elastyczność przy niskich temperaturach. Jest to konieczność w zimie, jednak w sezonie letnim może to być problematyczne. Mocno rozgrzana zimowka może się ślizgać zarówno przy hamowaniu jak i ruszaniu, również na boki przy zakrętach – to negatywnie wpływa na spalanie, reakcje kierowcy i panowanie nad samochodem. Ponadto opona zimowa w lecie zużywa się o wiele szybciej niż w zimie.

Tak więc, zmiana opon to nie tylko chwyt marketingowy, który zmusza kierowców do ich kupna. To także bezpieczeństwo i oszczędności.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności