Zatankowałeś złe paliwo? - 23.02.2015

Zatankowałeś złe paliwo?

Nie jest to rzadkie zjawisko, kierowcą z roztargnienia dość często zdarza się tankować olej napędowy zamiast benzyny i odwrotnie. Jednak co robić jak już doszło do pomyłki? Przedstawiamy kilka zasad których należy się trzymać.

Minimalizacja szkód

  1. Jeżeli miałeś dość szczęścia i zauważyłeś pomyłkę jeszcze na stacji nie włączaj silnika!
  2. Zgłoś się do obsługi stacji, być może trzeba będzie wezwać do pomocy pobliską stację, która pomoże wypompować złe paliwo.
  3. Jeżeli zorientowałeś się dość wcześnie, w przypadku starszych silników diesla warto do pełna dotankować właściwe paliwo, a potem co kilka litrów uzupełniać brak olejem napędowym. Dzięki temu domieszka będzie coraz mniejsza. Jednak w samochodach z filtrami cząstek takie eksperymenty mogą się źle skończyć.
  4. Jeżeli nie ma możliwości odessania paliwa na miejscu, należy odstawić samochód na lawecie do warsztatu – przypilnuj by mechanik nie próbował go odpalić!
  5. Jeżeli zatankowałeś olej napędowy do silnika benzynowego, nie próbuj nim jechać, nawet jak wdaje Ci się, że da radę – taka przygoda może kosztować Cię katalizator i sondę lambda, co oznacza kilka tysięcy na mechanika.

Uwaga, pomyłki są kosztowne!

Im szybciej kierowca zauważy, jaki błąd popełnił, tym mniej to będzie kosztowało. Wypompowanie złego paliwa to około 100 maksymalnie 200 zł. Jednak naprawa zatartego układu wtryskowego to nawet 100 razy więcej.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności