Zaskakujące motoryzacyjne fakty cz. 1 - 10.06.2015

Zaskakujące motoryzacyjne fakty cz. 1

Postanowiliśmy przedstawić kilka motoryzacyjnych faktów, które obalają powszechnie występujące mity. W poniższym artykule przeczytacie o wielu ciekawostkach, które mogą się przydać się każdemu kierowcy podczas codziennego użytkowania samochodu.Nie każdy kierowca potrafi hamować

Ciągle rozwijająca się technologi,a ułatwia manewr awaryjnego hamowania. Niestety, około 90% kierowców nie potrafi wykorzystać pełnych możliwości samochodu. W przeprowadzonych testach z udziałem kierowców-amatorów posiadających różny poziom doświadczenia za kierownicą, średni dystans potrzebny do awaryjnego zatrzymania pojazdu z prędkości 100km/h wynosił 45 metrów. Niektóre osoby potrzebowały na to aż 55m, natomiast zawodowy kierowca potrzebował tylko 36 m.

Na suchej nawierzchni letnie opony hamują lepiej od zimowych

Podczas zimowych testów przy temperaturze powietrza poniżej 7ºC średniadługość hamowania z prędkości 100km/h na oponach letnich wynosiła 45m, natomiast na zimowych - 46 m.

Alufeli mają taką samą wagę jak stalowe

Alufelgi mają dokładnie taką samą wagę jak felgi stalowe o tej samej średnicy. Lżejsze są felgi magnezowe, które stosuje się w samochodach wyczynowych i drogich modelach sportowych.

Kierowcy rzadko idą do więzienia

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku na drodze można otrzymać 8 lat bezwzględnej odsiadki, jednak kara ta jest stosowana niezwykle rzadko.

ABS skraca drogę hamowania

Po przeprowadzeniu testów na suchej i mokrej nawierzchni uzyskano wyniki, które przemawiają za montowaniem tego systemu w każdym samochodzie. W obu testach kierowcy mieli za zadanie wyhamować z prędkości 100 km/h do momentu całkowitego zatrzymania.

Na suchej nawierzchni z użyciem ABS-u droga hamowania wynosiła 38,5 m. natomiast bez tego systemu 52,5 m.

Na mokrej nawierzchni różnice były jeszcze większe, ponieważ z użyciem ABS-u droga hamowania wynosiła 49,5m, bez - 94,7 m.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty stacji demontażu Oltomax – Auto złomowanie Katowice

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności