Włochy pozbywają się starych samochodów - 22.12.2014

Włochy pozbywają się starych samochodów

Włochy wytoczyły wojnę starym samochodom, które nie spełniają żadnej normy emisji szkodliwych spalin. Od 2019 roku z włoskich ulic mają zniknąć wszystkie tego typu modele.

Rząd włoski od 2019 roku wprowadzi żelazną zasadę zakazu poruszania się po drogach pojazdów zarejestrowanych przed 31 grudnia 1992 roku. Jest to zapis, który będzie dotykał wszystkich samochodów, które nie spełniają normy o emisji szkodliwych spalin Euro1.

Okazuje się ze na drogach Włoch, królują samochody posiadające ponad 30 lat, są one nieustannie reanimowane, aby można było z nich dalej korzystać. Najczęściej są to autobusy oraz pojazdy użytkowe. Niestety, tego typu samochody nie są w stanie zagwarantować nawet minimum bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na ten problem rząd Włoch stworzył specjalną fundację, ułatwiającą odmładzanie parku motoryzacyjnego. Przepisy są bardzo rygorystyczne, w związku z czym nie każdy pojazd będzie mógł uzyskać status weterana i dalej poruszać się legalnie po drogach publicznych.  Lista pojazdów, które będą mogły skorzystać z możliwości uzyskania statusu weterana została stworzona przez ACI Storico - Automobile Club Italia. Należy zaznaczyć, że lista jest bardzo wąska, przez co sprawa wzbudza sporo kontrowersji.

Nasuwa się pytanie – kiedy pozostałe kraje europejskie pójdą w ślady Włoch?

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności