Unikaj jazdy samochodem, gdy jesteś zmęczony - 08.05.2015

Unikaj jazdy samochodem, gdy jesteś zmęczony

Przeprowadzono wiele badań na temat wpływu zmęczenia na jazdę za kierownicą. Zebrane z nich statystyki wskazują, że zmęczeni kierowcy przyczyniają się do 10-15% z ciężkich wypadków drogowych. Co więcej testy sprawdzające zachowanie kierowców, wykazały, że zmęczenie zwiększa częstotliwość wykonywania gwałtownych manewrów oraz zmniejsza płynność jazdy.Czynniki powodujące zmęczenie

Zmęczenie może powodować wiele elementów wpływających na nasz organizm, np. stres, niewyspanie, długość trasy czy nawet pora dnia. W głównej mierze czynniki te zależne są od cech indywidualnych oraz trybu życia każdej osoby. Dane statystyczne pokazują jednak, że największe ryzyku zaśnięcia może wystąpić pomiędzy północą, a 6:00 rano, a najniebezpieczniejszą godziną jest 4:00 rano.


Wypadki z udziałem zmęczonych kierowców

Najczęstszymi sprawcami takich wypadków są osoby młode, które sypiają nieregularnie lub pracują w systemie zmianowym. Najbardziej narażeni na zmęczenie za kierownicą są również zawodowi kierowcy  oraz osoby pokonujące za kierownicą, zwłaszcza w nocy długie dystanse.

Statystycznie zmęczone osoby uczestniczą w wypadkach 8 razy częściej niż wypoczęci kierowcy, dlatego pamiętajmy o prawidłowym wypoczynku.


Co zrobić, kiedy dopadnie nas zmęczenie?

Kiedy poczujemy u siebie chociażby najmniejsze objawy zmęczenia, powinniśmy zatrzymać pojazd w najbliższym dozwolonym miejscu, a następnie odpocząć. W przeciwnym wypadku będziemy stanowić zagrożenie na drodze dla siebie samych oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności