Samochód w zaspie – jak sobie z nim radzić? - 11.02.2015

Samochód w zaspie – jak sobie z nim radzić?

Zima to wspaniała pora roku, ale nie dla osób które codziennie muszą się zmagać z utrudnieniami, które lubi nam zgotować. Dlatego postanowiliśmy napisać kilka słów dla kierowców, którzy codziennie toczą nierówną walkę z chłodnym żywiołem.

Przede wszystkim, pamiętaj że zimą jeździ się inaczej!

Jazda zimą jest dość specyficzna. Nie chodzi tylko o odśnieżanie samochodu, ale także przejezdność dróg. W końcu pług śnieżny nie zawsze pojawia się od razu. Najgorszą możliwą sytuacją jest zakopanie się w zaspie, stracenie panowania nad kierownicą czy też wylądowanie w zaspie.

Jak wykopać samochód z zaspy?

Przede wszystkim, nie dodawaj więcej gazu! To tylko pogorszy sytuację, ponieważ samochód coraz bardziej się zakopuje. Jeżeli utknęliśmy w zaspie najpierw należy spróbować rozbujać samochód w przód i w tył,  albo przy pomocy silnika albo przy pomocy uczynnych przechodniów lub innych kierowców. Jeżeli ten sposób nie poskutkuje należy podłożyć coś pod koła, ale nie muszą to być specjalne trapy, które można nabyć w sklepach motoryzacyjnych. Może to być trochę gałęzi, wycieraczki z samochodu spod nóg. Można też poratować się saperką, albo żwirem.

Kiedy wybieramy się w podróż w góry warto w bagażniku mieć łańcuchy na koła. Warto także mieć przy sobie trochę ciepłych koców i czekolady, zwłaszcza jak wiemy, że wybieramy się w odludne tereny i nie jesteśmy w stanie stwierdzić jak długo będziemy czekać na pomoc.  Pamiętaj także, że z zaspy wyjeżdżamy zawsze na wyprostowanych kołach.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności