Różnica między oponami letnimi a zimowymi - 15.12.2014

Różnica między oponami letnimi a zimowymi

Zaprawieni kierowcy są w stanie od razu rozpoznać różnicę pomiędzy oponami zimowymi, a oponami letnimi. Istotną różnicą jest agresywny kształt bieżnika w stosunku do opon letnich. Dowiedz się dokładnie co jest istotne przy wyborze opon zimowych i letnich i po czym rozpoznać, że są dobre.

Opony zimowe przede wszystkim mają budowę, która umożliwia stabilne utrzymywanie się samochodu na śniegu czy błocie. Z kolei w przypadku opon letnich mamy do czynienia z utrzymaniem kompromisu pomiędzy powierzchnią styku opony, a podłożem, oraz tym jak bieżnik radzi sobie z odprowadzaniem wody spod opony.
Jednak opony zimowe nie różnią się wyłącznie elementami, które możemy dostrzec gołym okiem, w grę wchodzi także inny skład mieszanki gumowej, który ściśle zależy od warunków jakie obecnie panują na drodze.

Wyobrażasz sobie, że mieszanka jest ważniejsza od bieżnika? W końcu na rynku jest wiele opon, które są podróbką renomowanych marek i nie różnią się właściwie niczym. Kiedy już wyjedziemy na drogę, zauważymy różnicę. Skład u renomowanych producentów jest zawsze otoczony tajemnic ą, a podróbki starają się jak najbardziej im dorównać, co niestety nie zawsze dobrze wychodzi.

Opony letnie są wykonane ze sztywnej gumy, odpornej na wysokie temperatury. Nie nadają się one do użytku zimą, ponieważ pod wpływem minusowej temperatury robią się twarde i tracą przyczepność.  Opony zimowe nawet gdy jest minus kilkanaście i więcej stopni są w stanie zachować swoją formę, niestety nie sprawdzają się w wysokich temperaturach ponieważ bardzo szybko zużywają się przez co prowadzenie staje się niestabilne. W nowych oponach skład przeważa na korzyść opon zimowych.

W takim razie co z oponami całorocznymi? Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy oponami zimowymi, a letnimi. Bieżnik zawiera elementy niezbędne do obu typów opon oraz wymieszany skład.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności