Recycling pojazdów - 21.04.2015

Recycling pojazdów

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska, które nas otacza, a które ma niewymierny wpływ na nasze zdrowie oraz globalną kondycję naszej planety.

Czym jest recykling

Podstawowym celem recyklingu jest jak największe ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz, co powinno mieć znaczenie dla wszystkich użytkowników pojazdów, zmniejszeniem ilości odpadów zagrażających naszemu środowisku. Jedną z głównych zasad recyklingu jest maksymalne wykorzystanie do ponownej produkcji wszelkiego rodzaju odpadów. Odpady tego typu są oznaczone zielonym symbolem Recyklingu. Zasada ta ma zastosowanie, między innymi, w przemyśle motoryzacyjnym, dlatego tak istotne jest przestrzeganie prawidłowych procedur podczas złomowania naszego starego pojazdu.

Nowe przepisy

W trosce o środowisko, Unia Europejska wprowadza kolejne regulacje mające na celu uporządkowanie rynku odpadów. Kolejne z nich zaczną obowiązywać w Polsce od 1 lipca 2015 roku. Zgodnie z nowymi wytycznymi wszyscy importerzy wprowadzający na polski rynek powyżej tysiąca, przede wszystkim nowych, pojazdów, będą zobowiązani do zapewnienia funkcjonowania na terenie każdego województwa przynajmniej trzech stacji demontażu lub punktów ich zbierania. W praktyce ma to wyglądać tak, że wprowadzający na rynek powyżej tysiąca pojazdów rocznie będzie musiał zapewnić funkcjonowanie przynajmniej 48 stacji lub punktów. Trochę inaczej będzie wyglądała sprawa z tymi, którzy będą wprowadzali na polski rynek poniżej tysiąca pojazdów rocznie, będą zobowiązani do zapewnienia sieci przynajmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, które będą położone w różnych miejscowościach.

Odpowiedzialność za środowisko

Działania te podejmowane są dla dobra nas wszystkich. Ilości odpadów, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko, z roku na rok są coraz większe i właśnie z tego powodu instytucje unijne oraz państwowe kładą szczególny nacisk na procesy związane z recyklingiem oraz prawidłową utylizacją odpadów. Nasze pojazdy składają się z wielu tysięcy części oraz różnych płynów eksploatacyjnych, które są poważnym zagrożeniem nawet dla ludzi. To od nas zależy czy wszystkie te elementy trafią na śmietnik powodując ogromne szkody w środowisku czy zostaną przekazane profesjonalnym firmom. Przekazując nasz stary pojazd takiej firmie jak np. Oltomax, możemy mieć pewność, że proces złomowania a następnie demontażu pojazdu zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności