Postanowienia noworoczne dla kierowców - 13.01.2015

Postanowienia noworoczne dla kierowców

Minął kolejny rok, w głowie mamy nowe postanowienia, jednak wiadomo, że często ich nie dotrzymujemy. My chcemy zachęcić do działania długoterminowego, tak by za rok okazało się, że osiągnąłeś sukces.

Przepuszczaj pieszych na pasach bezpieczeństwa

Piesi są bardzo zagrożeni podczas przechodzenia przez jezdnię, mimo to nie zawsze zachowują szczególną ostrożność zliżając się do ruchliwej drogi. Jest to mocny argument za tym, aby zwrócić baczniejszą uwagę na ludzi przy jezdni. Nie ma co liczyć na to, że pieszy nie wtargnie na drogę, lub stwierdzenie, że zdążysz przejechać zanim wejdzie na pasy. Jak widzisz osobę zbliżającą się do jezdni, przepuść ją i daj spokojnie pokonać ten odcinek – nie lekceważ tej zasady, wprowadzając ją w życie możesz uniknąć prawdziwej tragedii.

Ogranicz prędkość

Wielu kierowców nie przestrzega przepisów, ale niektórzy nagminnie starają się udowodnić, że przepisy ich nie dotyczą. Nie musimy wspominać, że takie zachowanie może skończyć się tragedią. Jeżeli należysz do kierowców, który lubią lekceważyć znaki drogowe, postaraj się nieco zwolnić – może na początek o 10 km/h, to zawsze jakiś początek!

Nie przesadzamy! W razie awaryjnego hamowania, każdy kilometr na godzinę to dodatkowe niebezpieczeństwo, które może zdecydować o jego skutkach. Pamiętaj także, że zalecana prędkość, nie zawsze jest słuszna – postaraj się dostosować prędkość do warunków atmosferycznych.

Kierunkowskazy to ważny znak dla innych uczestników ruchu drogowego

Ostrzeganie innych uczestników ruchu drogowego o manewrach jakie zamierzamy wykonać, jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa. To nie tylko umiejętności, ale i kultura kierowcy.

Nie wyprzedaj każdego „dla zasady”

Jest to zdecydowanie nieopłacalne dla Twojego portfela, w końcu podczas nieekonomicznej jazdy paliwo spala się o wiele szybciej, a mandaty nie są najtańsze. Jednak za szybka jedna jest nieopłacalna przede wszystkim dla zdrowia i życia, Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. Twoi bliscy także będą się martwić, jeżeli lubisz trochę mocniej nacisnąć na pedał gazu. Oszczędź sobie i innym takich zmartwień!

Nie lekceważ przejazdów kolejowych

Wielu kierowców nawet nie przykłada dokładnej uwagi do tego, czy coś nadjeżdża podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy. Szczególną ostrożność należy zachować zarówno na strzeżonych jak i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Samochód z pociągiem nie ma szans – pamiętaj o tym!

Cierpliwość na drodze to złota cecha

Słyszysz, że ktoś na Ciebie zatrąbił? A może pokazał nieprzyjemny gest i coś komentuje pod nosem? Nie zwracaj na to uwagi, nie pozwól na to by obca osoba wyprowadziła Cie z równowagi. Bądź rozsądny, staraj się zachować odpowiednie odległości od innych uczestników uchu, nie popędzaj pozostałych kierowców. Spokój i cierpliwość są niezwykle ważne na polskich drogach.

Radzimy wziąć sobie do serca nasze rady. Dotyczą one wszystkich uczestników ruchu, bez względu na umiejętności, staż za kierownicą czy model samochodu.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności