Podróż samochodem z dzieckiem – nowe przepisy - 22.01.2015

Podróż samochodem z dzieckiem – nowe przepisy

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących przewozu dzieci został przyjęty przez rząd 13 stycznia. Głównymi założeniami projektu jest zakaz przewożenia dzieci pojazdami, które na wyposażeniu nie mają pasów bezpieczeństwa, oraz zakaz podróżowania najmłodszych na przednim siedzeniu.

Bezpieczeństwo dla dzieci

Niezmienione pozostaje to, że dziecko które nie przekroczy 150 cm wzrostu musi jeździć na foteliku na tylnim siedzeniu. Oznacza to, że ludzie nie mogą sadzać swojej pociechy na przednim siedzeniu, dopóki nie osiągnie wymaganego wzrostu.  

W planach jest rezygnacja z progu wiekowego dotyczącego przewozu dzieci, czyli ukończenie 12 roku życia. Ma zostać dopuszczone przewożenie dziecka powyżej 135 cm, a poniżej 150 cm wzrostu, bez fotelika na tylnim siedzeniu w pasach bezpieczeństwa.

Dodatkowo jeżeli dwa foteliki blokują możliwość ustawienia trzeciego siedziska, będzie dopuszczalne przewiezienie dziecka powyżej trzeciego roku życia, zapiętego w pasach bezpieczeństwa.

Wymogi Unii Europejskiej

Wszystkie zmiany maja na celu dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy UE, dotyczącej pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci oraz postępu technologicznego, który pociąga za sobą zmiany w budowie samochodów.

Fotelik dla dziecka musi być odpowiednio dobrany do wagi i wzrostu. Przepisy regulują także kwestię jak fotelik ma być ustawiony do kierunku jazdy.

Zostaną także doprecyzowane warunki dotyczące czynników zdrowotnych i zwolnień lekarskich, które pozwalają jeździć pasażerom bez zapiętych pasów ze względów zdrowotnych.

Pasy w autobusach

Kierowcy autobusów, będą zobowiązani do informowania pasażerów o obowiązku zapisania pasów bezpieczeństwa.

Mandaty karny

Za niedostosowanie się do wyżej wymaganych zasad, będzie można otrzymać mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności