Podnośnik samochodowy – jak wybrać - 14.04.2015

Podnośnik samochodowy – jak wybrać

Podnośniki samochodowe są niezbędnym elementem każdego warsztatu. Profesjonalne placówki posiadają specjalistyczne typy takich narzędzi, jednak w przydomowym warsztacie również należy mieć taki sprzęt, aby bez problemu unieść samochód gdy wyniknie taka potrzeba.

Jak wybrać podnośnik?

W warsztatach samochodowych znajdziemy zazwyczaj podnośniki samochodowe kolumnowe, posadzkowe, nożycowe i hydrauliczne. A to właśnie te ostatnie powinny znaleźć się również w wyposażeniu każdego garażu.

Tego rodzaju urządzenia występują w wielu wariantach, wszystko zależy od ich udźwigu, czyli maksimum wagi auta, jaka podnośnik jest w stanie unieść. W warsztatach samochodowych najczęściej można znaleźć podnośniki typu żaba, czyli podnośniki na kółkach, które z łatwością można wsunąć pod samochód.

Jak działa podnośnik samochodowy?

Podnośniki samochodowe wykorzystują zjawisko stałości ciśnienia w zamkniętym układzie, a samo podnoszenie odbywa się na pomocą cieczy, które znajdują się w cylindrach, zakończonych w pełni szczelnymi tłokami. Mniejszy z nich pełni rolę pompy. Poprzez poruszanie dźwignią, zmienia się ciśnienie w układzie, tym samym podnosząc ciężar, który znajduje się na dźwigni.

Jakie są rodzaje podnośników samochodowych?

  • Podzielone ze względu na maksymalne obciążenie;
  • Podzielone ze względu na maksymalną wysokość;
  • Do samochodów ze standardowym zawieszeniem;
  • Do samochodów z obniżonym zawieszeniem;
  • Podnośniki z funkcją szybkiego podnoszenia;
  • Do domowego warsztatu, poleca się podnośnik samochodowy typu żaba, o maksymalnym obciążeniu od 2 do 4 ton, oraz wysokości od 15 do 40 cm.

    Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności