Parkowanie i jazda w lesie mogą nas drogo kosztować - 28.05.2015

Parkowanie i jazda w lesie mogą nas drogo kosztować

Słoneczna, wiosenna pogoda sprawia, że chętniej wychodzimy z domu i wybieramy się na przejażdżki. Może się jednak okazać, że wycieczka do lasu zakończy się mandatem. Należy pamiętać, że na terenach leśnych pojazdem zmotoryzowanym można poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych drogach, które są odpowiednio oznakowane.


Uważaj na "drogi na skróty"

Jeśli droga publiczna ciągnie się wokół lasów i jezior, a turysta musi poświęcić dużo czasu aby przejechać wiele kilometrów, zdarza się, że będzie chciał zaoszczędzić czas i benzynę wybierając przejazd drogą leśną. Jednak taka jazda na skróty grozi mandatem.

Ustawa o lasach zabrania wjazdu na drogi leśne pojazdami zmotoryzowanymi. Można poruszać się wyłącznie na drogach oddanych do użytku publicznego. W innym wypadku ruch na drodze leśnej jest możliwy pod warunkiem, że są na niej specjalne drogowskazy dopuszczające ruch na niej. 

Natomiast jeśli wjedziemy pojazdem zmechanizowanym na drogę, która nie jest oznakowana, wtedy leśniczy lub straż miejska mają prawo ukarać nas mandatem. Wysokość takiej grzywny może uszczuplić nasz budżet o 20-500 zł.

Parkowanie w lesie

Zaparkowanie pojazdu na terenie leśnym jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym. Na teren takiego parkingu można dojechać, jednak nie wolno zapuszczać się wgłąb lasu. 

Twój pojazd może zostać odholowany

Zazwyczaj kiedy zaparkujemy w miejscu innym niż wyznaczone, jedyne co nas czeka to znalezienie za wycieraczką mandatu lub wezwania do nadleśnictwa w celu uregulowania kary.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że nasz pojazd zostanie wywieziony lawetą na parking depozytowy. Dzieje się tak wtedy, gdy zatarasujemy drogę prywatną do posiadłości, nasz pojazd będzie utrudniał ruch lub zagrażał bezpieczeństwu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty stacji demontażu Oltomax - złomowanie samochodu Bytom

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności