Ograniczenie prędkości, a skrzyżowanie - 10.06.2015

Ograniczenie prędkości, a skrzyżowanie

Polskie przepisy dotyczące dozwolonych prędkości zazwyczaj są skomplikowane i niekoniecznie logiczne. Kierowcy muszą mieć się na baczności, ponieważ mogą wpaść w kilka pułapek związanych z ograniczeniami prędkości.


Ważna jest wiedza

Przepisy można złamać nawet nieświadomie, dlatego jadąc drogą musimy wiedzieć do którego miejsca obowiązuje dany znak ograniczenia prędkości.

Większość kierowców uważa, że do najbliższego skrzyżowania, jednak istnieją pewne wyjątki. Dodatkowo musimy się upewnić czy dane "skrzyżowanie" rzeczywiście jest skrzyżowaniem, a nie połączeniem dróg. Możemy znacząco uszczuplić nasz budżet jeśli niewłaściwie zinterpretujemy odwołanie ograniczenia. Następnym problemem jest fakt, że nie każdy znak ograniczenia prędkości po dojeździe do skrzyżowania jest odwoływany.

Ograniczenie prędkości, a skrzyżowanie i połączenie dróg

W teorii sprawa jest prosta, bo jak wiadomo, skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości. Należy jednak pamiętać o definicji skrzyżowania, ponieważ nie każde połączenie dróg jest traktowane jak skrzyżowanie.

Połączenie drogi publicznej z drogą wewnętrzną, gruntową, strefą ruchu lub dojazdem do posesji, nie jest skrzyżowaniem, dlatego po jego minięciu, nadal należy stosować się do obowiązującego znaku ograniczenia. 

Jeśli jedziemy po drodze dwujezdniowej to ograniczenie nie jest odwoływane, natomiast gdy skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie posiada połączenia z jezdnią po prawej stronie. 

Dodatkowo jeśli jedziemy drogą biegnącą pod wiaduktem, ograniczenie prędkości dalej obowiązuje, ponieważ obie drogi nie tworzą skrzyżowania.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty stacji demontażu Oltomax – Auto złomowanie Katowice

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności