Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych cz. 1 - 24.11.2014

Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych cz. 1

Mało który kierowca jest święty za kierownicą, jednak ich małe grzeszki, które kilka razy nie pozostawiły echa stają się coraz większe, co może prowadzić do wypadków drogowych. Mimo, że liczba wypadków drogowych w Polsce ciągle spada, to i tak statystyki są fatalne.

Co jest najczęstszą przyczyną wypadków samochodowych?

Pewnie nikogo nie zdziwi, że najczęstszą przyczyną jest nadmierna prędkość – niestety każdemu zdarzyło się pędzić na spotkanie, załatwiać sprawy i nie pomyśleć że może to doprowadzić do katastrofy. A wystarczyło by „śpieszyć się powoli”, gdyby ta zasada na dobre zadomowiłaby się w głowach ludzi statystyki znacznie by się poprawiły. Przykładem mogą być statystyki z 2003 roku -gdyby wyeliminować wypadki, których przyczyną była nadmierna prędkość, ich liczba zmniejszyła by się o aż o 11 tysięcy, a 1650 osób nie zostałoby pozbawionych życia.

Agresja za kierownicą, brzmi znajomo? Niestety, wielu polskich kierowców jest dość porywczych. Zdenerwowanie nie kończy się na wyzwiskach i nieprzyjaznych gestach, często prowadzi do wymuszeń, wyprzedzania na siłę, na zakręcie, pod górkę bez 100% pewności o tym, czy nie nadjedzie coś z przeciwka. Niestety przykładów agresji na drodze jest wiele, warto momentami policzyć do 10, wziąć głęboki wdech i uspokoić nerwy.

A co powiesz na „Przecież ja świetnie jeżdżę, inni jeżdżą tragicznie”? To właśnie za wysokie mniemanie o swoim sposobie jazdy jest kolejnym powodem wypadków drogowych. Polacy mają o wiele lepsze zdanie o swoim stylu jazdy niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Nasi rodacy często z wyższością odnoszą się do innych kierowców, pieszych i rowerzystów. A wystarczy trochę więcej wyrozumiałości.

Niestety alkohol, jest ciągle częstą przyczyną wypadków samochodowych. Można śmiało stwierdzić, że policja co godzinę łapie około 20 nietrzeźwych kierowców. Nie wygląda to dobrze prawda? O zgubnych skutkach jazdy o alkoholu chyba nie musimy przypominać.

W drugiej częsci artykułu przedstawimy pozostałe przyczyny wypadków drogowych, może niektre dość nieoczekiwane i zadziwiające, ale jednak znacznie wpływające na bezpieczęństwo na drogach.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności