Możesz stracić prawo jazdy - 27.05.2015

Możesz stracić prawo jazdy

18 maja weszły w życie przepisy, które uprawniają funkcjonariuszy policji do odebrania nam prawa jazdy, jeśli przekroczymy maksymalną dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Większe bezpieczeństwo i spokojniejsze drogi

Po wejściu w życie nowych przepisów prawo jazdy na trzy miesiące traci każdy kierowca, który przewoził zbyt dużą ilości pasażerów lub przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Ma to na celu wykształcenie w kierowcach odruchu przestrzegania ograniczeń oraz zmniejszenie ilości wypadków i kolizji. 

Na drogach można zaobserwować, że kierowcy jeżdżą wolniej, a przede wszystkim ostrożniej. Policjanci odnotowali kilkuprocentowy spadek zdarzeń drogowych, podejrzewają jednak, że dopiero za kilka bądź kilkanaście tygodni zaobserwujemy prawdziwe efekty, kiedy większość piratów drogowych zostanie pozbawiona dokumentów uprawniających ich do prowadzenia samochodu, a reszta kierowców przyzwyczai się do wolniejszej jazdy. 

Będą wyższe mandaty

Kwoty mandatów w Polsce nie zmieniały się od 1995 roku kiedy to średnie wynagrodzenie wynosiło 702 zł. Postanowiono więc zwiększyć wartość grzywny za złamanie przepisów drogowych. 
Nowa wysokość mandatów będzie zmieniać się co roku, w zależności od średnich zarobków w Polsce w roku uprzednim. Przy czym za wykroczenia w terenie zabudowanym czekają nas dwa razy większe grzywny pieniężne. Dla osób notorycznie łamiących przepisy planowane jest wprowadzenie kwot wyższych o 50% za czwarte i kolejne przewinienie. 

Bardziej radykalne przepisy dla pijanych kierowców

Zaostrzeniu podlegają przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, a mianowicie osoba która spowodowała wypadek po pijanemu będzie musiała obligatoryjnie przekazać na rzecz ofiary lub jej rodziny. Alternatywą będzie przekazanie wskazanej kwotyto na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym kwotę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Kierowcy będą musieli również zamontować w swoich samochodach alkolocka, czyli specjalne urządzenie wykrywające opary alkoholu. 

Zapraszamy do skorzystania z oferty stacji demontażu Oltomax - złomowanie samochodów Chorzów

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności