Martwe pole - 29.04.2015

Martwe pole

Martwym polem nazywamy obszar wokół samochodu, który nie jest widoczny w lusterkach bocznych i lusterku wstecznym.

Widoczność

Właściwie ustawienie lusterek jest istotne dla poprawy widoczności podczas jazdy. Podczas jazdy mogą zdarzyć się momenty, kiedy przez ułamek sekundy nie będziemy widzieć obiektu za nami, gdyż znajduje się on wtedy w martwym polu, które jest uzależnione od tego, jak ustawimy lusterka.

Jak poprawnie ustawić lusterkach

Aby walczyć z zjawiskiem martwego pola powinniśmy odpowiednie wyregulować lusterka. Lusterko wsteczne powinno pokazywać tył pojazdu oraz całą przestrzeń za nim. Aby ustawić lewe lusterko boczne musimy pochylić się jak najbliżej lewej szyby bocznej i ustawić tak, aby widzieć zaledwie mały fragment boku samochodu. Tym sposobem zwiększymy pole widzenia po swojej lewej stronie. Na końcu powinniśmy ustawić prawe lusterko. W tym celu przesuwamy się do środka samochodu i ustawiamy analogicznie do pola widzenia lewego lusterka, czyli tak aby widzieć jedynie mała krawędź prawego boku samochodu.

Jak skontrolować widoczność

Bardzo prosto można sprawdzić czy poprawnie ustawiliśmy lusterka, mianowicie wystarczy obserwować pojazd, który chce nas wyprzedzić. Najpierw w tylnym lusterku, następnie zanim zniknie z naszego pola widzenia pojazd powinien pojawić się w bocznym lusterku, a na koniec w szybie bocznej. Jeśli wyprzedzający nas samochód nie zniknie nawet na moment z naszego pola widzenia oznacza, że dobrze ustawiliśmy lusterka.

Zmieniając pas przy prawidłowym ustawieniu lusterek wystarczy zerknąć i upewnić się czy nic nie jedzie, dzięki czemu kątem oka cały czas będziemy widzieć co dzieje się przed nami.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności