Legalne złomowanie samochodu z Oltomax - 26.08.2015

Legalne złomowanie samochodu z Oltomax

Często jest tak, że właściciel dokonujący samodzielnej rozbiórki samochodu i sprzedaży części, pozbywa się „resztek” (opon, plastików) do rzek, lasów. Dodatkowo samochód, który nie został wyrejestrowany powinien mieć opłacone ubezpieczenie OC.

Porzucane samochody


W ostatnich czasach, dochodzi do tego, ze wraki samochodów stają się problemem polskich miast. Polskie prawo mówi, że jeżeli samochód jest prawidłowo zaparkowany, posiada tablice rejestracyjne i nie zagraża ruchu drogowemu ani przechodniom to interwencja jest utrudniona. Jest ona możliwa, dzięki przepisowi mówiącemu że odholowanie może zostać zastosowane gdy "pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany", ale to wymaga czasu.

 


Straż miejska zajmuje się samochodami, które „zalegają” na drogach publicznych lub oznakowanych jako strefa zamieszkania. Jednak samochody pozostające na drogach należących do spółdzielni mieszkaniowych są poza zasięgiem strażników miejskich i powinny zostać usunięte na koszt spółdzielni.

 

Pamiętaj, porzucenie samochodu może Cię słono kosztować!

Zanim dojdziemy do kosztów pomyśl, że za złomowanie samochodu dostaniesz pieniądze od ręki, za porzucenie możesz zostać ukarany. W 2012 roku Straż Miejska we Wrocławiu zawnioskowała o usunięcie 59 pojazdów, które „zalegały” na drogach publicznych. Takie samochody trafiają na parking, potem są złomowane, a uzyskane pieniądze zasilają miejskie budżety.


Co do kary finansowej, przykładowo w Łodzi jest ona zależna od masy całkowitej pojazdu. Za auto osobowe właściciel jest winny zapłacić 500 zł, dodatkowo należy uiścić płatność za parking strzeżony (koszt ok. 33 zł za dobę). Finalnie, jest to bardzo wysoka suma, ponieważ samochody często są tam przechowywane przez wiele tygodni, nawet do pół roku(!). Mimo tego, ze pojazd jest już własnością miasta, wcześniejszy właściciel musi pokryć wszystkie koszty.

 

Kara finansowa za samodzielny demontaż pojazdu może wynieść od 10 do 300 tysięcy złotych. Jest ona nakładana przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Jakby tego było mało, karę może także nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – 3,2 tysiąca złotych.

Dalej uważasz, że pozbywanie się samochodu na własną rękę jest dobrym wyjściem? My jednak uważamy, że warto sprzedać złom do kasacji.

Postaw na skup samochodów za gotówkę


Zapraszamy do skorzystania z oferty! Działamy na terenie następujących miast i okolic: Będzin, Bytom, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice, Sosnowiec, Tychy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności