Jazda samochodem, a dziurawa droga - 14.05.2015

Jazda samochodem, a dziurawa droga

Jazda po większości polskich dróg jest niebezpieczna, ponieważ często pojawiają się na nich ogromne dziury, które trudno bezpiecznie ominąć. Jazda po takich ulicach jest bardzo wymagająca pod względem cierpliwości i umiejętności jakie musi posiadać kierowca.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ominięcie dziury, jednak nie zawsze mamy ten komfort, ponieważ manewr ten musimy wykonać nie narażając na niebezpieczeństwo siebie oraz pozostałych uczestników ruchu. Dobrym pomysłem byłoby również wyhamowanie przed dziurą.

Jeśli zatem nie mamy sposobności uniknięcia wjechania w dziurę, wtedy warto zastosować się do poniższych porad:

Uwaga na prędkość

Kiedy tylko zauważymy dziurę w nawierzchni powinniśmy maksymalnie wyhamować samochód, aby wjechać w nią z jak najmniejszą prędkością. Zminimalizuje to uszkodzenia na jakie mogłoby zostać narażone nasze auto. Natomiast przy wyjeździe powinniśmy wcisnąć pedał sprzęgła, co pozwoli zmniejszyć energię uderzenia jaka oddziaływałaby na skrzynię biegów oraz pozwoli uniknąć ryzyka jej uszkodzenia.

Koła

Zawsze starajmy się przejeżdżać przez dziurę na prostych kołach, co pozwoli zmniejszyć obciążenie układu kierowniczego. Jeśli ubytek w nawierzchni drogi jest spory wjeżdżajmy w niego każdym kołem po kolei.

Dziury na zakrętach

Jeśli nie mamy możliwości bezpiecznego ominięcia takiej dziury, wtedy należy najechać na nią kołem od wewnętrznej strony zakrętu. Czyli np. przy zakręcie w prawo najeżdżamy kołem po prawej, ponieważ te znajdujące się na zewnętrznej stronie są bardziej obciążone, przez co gorzej zniosłyby przejazd przez taką przeszkodę.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności