Jazda po alkoholu, czyli po jakim czasie można usiąść za kierownicą? - 08.07.2015

Jazda po alkoholu, czyli po jakim czasie można usiąść za  kierownicą?

Wakacyjny okres oznacza wzmożony ruch na drogach w całym kraju. Mieszkańcy miast korzystają z urlopów, by wyjechać na spokojniejsze tereny. Relaks w terenie często wiąże się z alkoholem, a to z kolei może prowadzić do zagrożenia na drogach.

Jazda po alkoholu

"To tylko jedno piwo" - jest to częsta wymówka jaką słyszą policjanci z ust przyłapanych, nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód może być zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Po jakim czasie można legalnie usiąść za kierownicą?

Nasz organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. U dorosłej osoby alkohol jest usuwany w tempie odpowiednio 10-12 g dla mężczyzny i 8-10 g dla kobiety w ciągu godziny. Oznacza to, że mężczyzna ważący 80 kg, który wypił jedno piwo, będzie mógł legalnie usiąść za kierownicą najwcześniej po upływie 2,5-3 godzin. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm w innym tempie będzie usuwał alkohol, dlatego w wielu przypadkach ten czas może wzrosnąć.

Zwiększone ryzyko wypadku

Badania wypadków wykazały, że zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy zwiększa czterokrotnie ryzyko wypadku. Jeśli stężenie alkoholu wynosi 0,8 promila, ryzyko wzrasta dziesięciokrotnie. Natomiast w skrajnych przypadkach - 2 promile we krwi - daje to stukrotny wzrost ryzyka.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej stacji demontażu Oltomax – Auto złomowanie Katowice.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności