Jak poruszać się po rondzie? - 18.06.2015

Jak poruszać się po rondzie?

Na polskich drogach znajduje się wiele skrzyżowań z ruchem okrężnym, które są jednymi z najbezpieczniejszych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy kierowca porusza się po nich prawidłowo.

 

Jak jeździć po rondach?

Przed większością polskich rond znajdują się zazwyczaj dwa znaki: C-12 – „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa”.

W wypadku występowaniu obu tych znaków równocześnie pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po rondzie. Z tego powodu kierowcy, którzy dojeżdżają do ronda  zanim na nie wjadą, muszą upewnić się, czy nic nie nadjeżdża. 

Natomiast w sytuacji kiedy znaku A-7 nakazującego ustąpienia pierwszeństwa nie ma lub występuje tylko znak C-12 lub A-8 „uwaga, skrzyżowanie z ruchem okrężnym”, wówczas obowiązują w nim takie same zasady jak na skrzyżowaniu równorzędnym.  Oznacza to, że należy stosować się do reguły prawej ręki, czyli pierwszeństwo w tej sytuacji ma kierowca wjeżdżający na rondo, natomiast pojazd znajdujący się na rondzie, musi ustąpić. 

Unikaj nadużywania kierunkowskazów

Wielu kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie o ruchu okrężnym włącza kierunkowskaz. Jedni prawe, inni lewe – jest to jednak poważny błąd. Prawym kierunkowskazem sygnalizuje się tylko i wyłącznie manewr opuszczania ronda. Włączamy go dopiero gdy miniemy zjazd poprzedzający ten, którym będziemy z niego zjeżdżać. Natomiast migaczem prawym lub lewym sygnalizujemy każdy zamiar zmiany pasa ruchu na rondzie.

Jak zmieniać pas ruchu na rondzie?

Gdy jesteśmy już na rondzie posiadającym co najmniej dwa pasy ruchu, wtedy musimy pamiętać o zajęciu prawidłowego.  Musimy zwracać uwagę na oznakowanie, które w niektórych miejscach zabrania zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym lub umożliwia ją tylko w jedną stronę.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty stacji demontażu Oltomax – Auto złomowanie Katowice

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności