Holowanie – czyli coś czego nie unikniesz - 21.05.2015

Holowanie – czyli coś czego nie unikniesz

Będąc kierowcą zapewne miałeś już do czynienia z holowaniem, jeżeli nie to istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka sytuacja cię spotka. Należy znać zasady bezpiecznego holowania, a przede wszystkim wykonywać je poprawnie, ponieważ brak przestrzegani zasad grozi mandatem Można wyróżnić dwa typy holowania, które różnią się od siebie rodzajem połączenia, które zostało zastosowane.

Zasady jakich należy przestrzegać

Ograniczenia prędkości

Holując pojazd nie wolno przekraczać 30km/h w terenie zabudowanym oraz 60km/h poza terenem zabudowanym, należy pamiętać, że ograniczenie to dotyczy również dróg ekspresowych. Natomiast na autostradzie holowanie wykonywać może jedynie wyspecjalizowany samochód do najbliższego zjazdu.

Światła w pojeździe

Samochód holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne, aby nie oślepiać innych kierowców. Pod żadnym pozorem  nie wolno również włączyć świateł awaryjnych, ponieważ służą one do oznakowania pojazdu nieporuszającego się, uniemożliwiają również zasygnalizowanie manewrów na drodze.

Kierowca w pojeździe

Obecność kierującego pojazdem holowanym jest zależna od typu połączenia samochodów. Tak więc przy połączeniu sztywnym wystarczy kierujący w samochodzie holującym, ale przy giętkim kierowcy muszą być w obu autach.

Połączenie pojazdów

Przed rozpoczęciem jazdy upewnij się czy oba pojazdy są prawidłowo połączone, aby wykluczyć możliwość przypadkowego rozłączenia podczas jazdy.

Sprawne hamulce

Przy połączeniu sztywnym musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy, natomiast przy giętkim dwa.

Oznakowanie pojazdów

W pojeździe holowanym należy umieścić z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy.

Zapraszamy do skorzystania z oferty stacji demontażu Oltomax - złomowanie samochodu Bytom

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności